Contact Us - Staff Contact Information

Staff Contact

Principal: Lisa Nasato
Vice Principal: Randy Jaggernathsingh
SecretaryTrish Symons / Judy Nornberg

 

2019-2020 Staff List

TEACHING STAFF DIV/GRADE DAYS
Athanasia Ventouras Div 1 – Grade 8 Monday – Friday
Randy Jaggernathsingh Div 2 – Grade 8 Monday – Wed, Friday
Mario Avila Div 2 – Grade 8 Thursday
Samantha Dowdell (Mark Kriese) Div 3 – Grade 7/8 Monday – Friday
Marc Rouleau Div 4 - Grade 7 Monday - Friday
Riel Villeneuve Div 5 – Grade 7 Monday - Friday
Apinder Sekhon Div 6 – Grade 7 Monday - Friday
Astrid Hin Wong (Angie Dhaliwal) Div 7 – Grade 6 Monday - Friday
Gurmeet Grewall (Colleen Carrington) Div 8 – Grade 6 Monday - Friday
Sian Smith Div 9 – Grade 6 Monday - Friday
Kim Johal Div 10 – Grade 5 Mon, Wed, Thur, Fri
Mario Avila Div 10 – Grade 5 Tuesday
Heather Scharf Div 11 – Grade 5 Monday – Friday
Alayne Madlambayan Div 12 – Grade 5 Monday – Friday
Peter Ha Div 13 – Grade 5 Monday – Friday
Patricia Pain Teacher Coach Tues
Mackenzie Stevens (Sukh Rai) P.E. Monday – Friday
Deep Sangra Punjabi Mon (am), Wed (am)
Lisa Seddon Library Tues, Wed (pm), Thurs
Anne Marie Milner Music Mon (pm), Tue, Wed, Fri & Band (am)
Grace Weick Music/Band Mon, Th (am), Wed (pm)
Mario Avila Tech Ed Tues, Thurs
Linda Mannix Learning Support Teacher/ Resource Monday – Friday
Learning Support Teacher/Resource, Posting
Kathleen Weinkam ELL/Learning Support Monday – Friday
SUPPORT STAFF
Sonia Bamrah, Risham Bansal Education Assistants Monday – Friday
Patricia Dressler, Ashley Jalbert Education Assistants Monday – Friday
Posting Education Assistants Monday – Friday
Theodora Pappas Education Assistants Monday – Friday
Manwinder Virdi Education Assistants Monday – Friday
Posting (Ekta Narayan) Education Assistants
Varinderjit Gill (Emily Wood) Education Assistants
Michelle Pastro Noon-hour Supervisors
Janice Ross Noon-hour Supervisors
Kulwinder Sall Noon-hour Supervisors
Tamara Roach Noon-hour Supervisors
Trish Symons Secretary
Judge Nornberg Secretary/Library Tech
Deep Sangra Punjabi Mon (am), Wed (am)
Alin Arakelian SWIS Worker Monday
Shirley Schweers Counsellor Tues, Thurs
Shahan Gill Child Care Worker Mon, Wed (pm), Fri
Sherry Bellerose Aboriginal Support Monday (pm)
Lisa Wong Lunch Program Mon-Fri till 1:15 pm
Arnel Tapon (Chris Jones) Custodian
Sam Sangdee Custodian
Constable Michelle White School Liaison Officer
Farah Ali/Tammy Au Pubic Health Nurse
Irina Gorshkov Strong Start 9:15-12:15 a.m.
Lisa Nasato Principal
Randy Jaggernathsingh Vice-Principal